Dla niedowidzącychRozmiar tekstu:AAA
Uctění památky obětí náletu z 22. března 1945

22-03-2019  

Uctění památky obětí náletu z 22. března 1945
Neratovice, 22. března 2019 – Do konce druhé světové války zbýval pouhý jeden měsíc a šestnáct dnů. V tento den Neratovice a Libiš nedopatřením tragicky vstoupily do dějin druhé světové války. Výročí události dnes uctili na pietním setkání u pomníku vedle vrátnice společnosti Spolana zástupci jejího vedení, města Neratovice a obce Libiš. Zároveň byla u pomníčku instalována informační tabule.
„Symbolickým položením květiny dnes, stejně jako každý rok, vyjadřujeme svou vzpomínku a lítost nad tehdejší, zcela zbytečnou, událostí,“ řekla Pavlína Komeštíková, starostka obce Libiš.
 
Dne 22. března 1945 se krátce po poledni objevily nad Neratovicemi americké bombardéry. Přestože byla původním terčem kralupská rafinérie minerálních olejů, část letadel 15. letecké armády (15th Air Force) zasáhla bombami i Neratovice a Libiš
 
„Celkem 165 bombardérů mířilo na rafinerii v Kralupech nad Vltavou. V důsledku záměny cílů a navigační chyby však bombardovalo 28 z nich Neratovice a Libiš,“ řekl Miroslav Falta, jednatel společnosti Spolana.
 
Americké letouny svrhly na lesík u Spolany a obydlenou část Neratovic a Libiše 254 bomb. Celkem bylo při náletu usmrceno 53 osob, z toho 39 mužů a 14 žen. Mezi oběťmi bylo nejméně 6 dětí. Zničeno bylo 14 domů, 12 jich bylo poškozeno těžce a 144 lehce. Škoda přesáhla 3 miliony Kč (v cenách roku 1939).
 
Ve městě byl tou dobou již vyhlášen letecký poplach. Jelikož šlo o poměrně častý jev a obyvatelé na něj byli zvyklí, velká část z nich bohužel nehledala úkryt a sledovala stříbrné letouny na obloze,“ zavzpomínal Roman Kroužecký, starosta města Neratovice.
 
Přibližně patnáct obětí bylo v lesíku a jeho okolí u dnešní vrátnice číslo tři Spolany, kam se při poplachu schovaly desítky pracovníků z tehdy budované továrny Spolku pro chemickou a hutní výrobu, vzdálené půl kilometru. Tragický byl také přímý zásah krytu v železničním náspu u viaduktu, kde zahynulo devět osob, z toho tři děti. Řada obětí byla zasažena v okolí nádraží, na které v tu dobu přijely čtyři polední vlaky.
 
Na osudný den měla americká bojová jednotka naplánováno hned několik akcí, do kterých zapojila přibližně 680 bombardérů. Cílem byly rafinerie a nádraží ve Vídni, rafinerie Ruhland severně od Drážďan a rafinerie v Kralupech nad Vltavou. Za alternativní byly určeny pražská Libeň nebo plzeňská Škodovka. K bombardování Neratovic a Libiše tedy došlo omylem, ke kterému vzhledem k tehdejší technické vybavenosti letadel občas docházelo.
 
 Dnes nálet připomínají pomníčky u vrátnice číslo tři Spolany a v Kostomlatského sadech, informační tabule na nádraží a několik kráterů v lesíku u Spolany. Další informace lze najít v knize Neratovice 1945 – fakta a vzpomínky a také na www.neratovice1945.webnode.cz,“ řekl Martin Čejka, spoluautor knihy a místní badatel.
 
 
 
Zdroj: Martin Čejka, březen 2019. Další informace kniha “Neratovice 1945 – fakta a vzpomínky“ (nakladatelství Baron, 2015) a www.neratovice1945.webnode.cz.
SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou Unipetrol. Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 409 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 130 miliard Kč a zaměstnává více než 4 700 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
 
Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN