Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Včelaři stočili ve Spolaně 60 kilogramů medu
Velikost textu:  A AA
Včelaři stočili ve Spolaně 60 kilogramů medu

29-05-2024  

Letošní rok je pro včelaře ze Spolany příznivý. Při medobraní, které se konalo na světový den včel, stočili 60 kg medu. Tradičního medobraní se účastnily také děti z neratovické ZŠ Ing. M. Plesingera - Božinova, aby svoji přírodovědnou výuku doplnily o praktické zážitky. Medobraní pořádá neratovická společnost Spolana, která včelstva na svých pozemcích již sedmým rokem chová. Za vynikající kvalitu medu byli včelaři ze Spolany pokaždé oceněni zlatou medailí kvality.

„Chov včelstev na pozemcích Spolany podporujeme už od roku 2018, kdy jeden z našich kolegů přišel s nápadem využít k tomuto účelu pozemky v nevýrobní části areálu. Aktuálně chováme 10 včelstev. Tento krásný koníček má kromě výborného a zdravého medu své plody také ve vzdělávání dětí, které se každoročně sběru medu účastní,“ říká Piotr Kearney, jednatel společnosti Spolana.

Včelaři v neratovickém výrobním závodě Spolana chovají včely již sedmým rokem. O kvalitě vyprodukovaného medu vypovídá nejlépe fakt, že každý rok opakovaně získávají zlatou medaili udělovanou akreditovanou laboratoří Výzkumného ústavu včelařského. Ocenění se uděluje za vynikající kvalitu medu na základě provedených zkoušek v řadě kategorií, např. celkový estetický dojem, fyzikální či chemické vlastnosti.

„Při medobraní jsme dětem ukázali tradiční včelařské postupy a náčiní, které je ke sběru medu potřeba. Není dnes běžné mít tak zdravá včelstva, jako ta, která chováme ve Spolaně. Vedle kvalitního medu nám největší radost dělá právě zdraví, kterému se naše včely dlouhodobě těší,“ komentuje Lukáš Karlík, včelař a ředitel závodu energetiky a vodního hospodářství ve Spolaně.

Na konci loňského roku libišští včelaři návštěvníkům zajímajícím se o včelařství a sběr medu otevřeli Medovou cestu. Ta začíná u čtvrté vrátnice výrobního areálu Spolany (autobusová zastávka Libiš, Spolana 4) a pokračuje dále přes přírodní rezervaci Černínovsko do obce Libiš.

Spolana je také aktivní v ekologických iniciativách. Spolupracuje s organizací Českého rybářského svazu a Kralupským ekologickým centrem na zarybňování řeky Labe a se stará o ochranu sokolů stěhovavých, kteří v areálu závodu pravidelně hnízdí. Vliv výroby ve společnosti Spolana na životní prostředí se v posledních letech výrazně snížil. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo bobra evropského, kteří jsou zástupci živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.

01_Med-ze-Spolany-2024.jpg

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává téměř 6 000 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největší energetickou firmou ve střední Evropě.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz

 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL