Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Oživení řeky Labe
Velikost textu:  A AA
Oživení řeky Labe

25-09-2023  

Společnost Spolana uspořádala další tradiční vysazování ryb do řeky Labe. Rybáři ze středočeského rybářského svazu spojili i letos síly s malými pomocníky. Na vypouštění ryb nechyběly děti ze základní školy 28. října v Neratovicích. Společně se zarybněním Labe o nových 400 kilogramů ryb si děti také užily poutavý doprovodný program, který byl ​korunován pečením špekáčků. Díky této ekologické iniciativně bylo vypuštěno do řeky Labe už přes devět tun ryb.

Voda v Labi je nyní živější o přírůstky desítek kilogramů odolných původních druhů ryb. Děti s rybáři do Labe vysadili líny, štiky, kapry, úhoře či sumce. O složení ryb se stejně jako při jarním vysazování postarala regionální pobočka Českého rybářského svazu v Neratovicích. Spolana, která tuto ekologickou iniciativu dlouhodobě s Ekologickým centrem Kralupy organizuje, pravidelně dětem odhaluje zajímavosti z českého vodního světa a hravou formou děti učí o ekologické důležitost řeky.

„Vysazováním mnoha druhů původních druhů ryb se ve Spolaně snažíme chránit životní prostředí v okolí areálu. Do vypouštění ryb se vždy zapojují také děti ze základních škol v okolí areálu, pro které je připraven bohatý program, který má hravou formou dětem přiblížit důležitost ochrany životního prostředí,“ říká k vysazování ryb Piotr Kearney, jednatel společnosti Spolana.

O praktickou výuku se staraly lektorky z Ekologického centra Kralupy, které připravily sérii soutěží, z nichž si děti odnesly nejen skvělé zážitky, ale i cenné znalosti. „Soutěže děti vždy velmi baví a jsou skvělým doplněním zážitku z blízkého kontaktu s rybami, které děti do řeky vlastnoručně vypouští. Po vysazení měly děti připravená stanoviště, na kterých se mohli mimo jiné dozvědět více o životě v našich vodních tocích,“ říká Martina Černá z Ekologického centra v Kralupech nad Vltavou.

„Děti byly z akce nadšené, protože příležitost vzít si rybu do ruky a vypustit ji do řeky byla pro všechny velkým zážitkem. Kontakt s přírodou je pro děti velmi důležitý a za možnost zúčastnit se této akce jsme moc rádi,“ dodala Monika Vocelová, učitelka 3. třídy neratovické základní školy 28. října.

Společnost Spolana se snaží o rozvoj životního prostředí nejen formou pravidelné výsadby ryb do řeky Labe, ale také podporou hnízdění kriticky ohroženého sokola stěhovavého, který pravidelně hnízdí na jednom z komínů výrobního areálu. Již pětiletou tradici má také chov včel medonosných. Ty jsou od roku 2018 chovány ve včelích úlech, které jsou umístěny ve starém areálu výroby čokolády a sacharinu a výbornou kvalitu stáčeného medu potvrdily testy akreditované laboratoře Výzkumného ústavu včelařského.

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a síť ORLEN na Slovensku a v Maďarsku ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává téměř 6 000 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

20230925-TZ_Spolana-Vysazovani-ryb-do-Labe-1.jpg
​​

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL