Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  62 tun viselo ve vzduchu: Ve Spolaně instalovali výměník rekuperace odpadního tepla
Velikost textu:  A AA
62 tun viselo ve vzduchu: Ve Spolaně instalovali výměník rekuperace odpadního tepla

17-04-2024  

Výměník tepla určený k rekuperaci odpadního tepla o celkové hmotnosti 62 tun byl v neratovické Spolaně usazen na své cílové umístění. Instalace deset metrů dlouhého na čtyři metry širokého zařízení je součástí postupné modernizace výroby kyseliny sírové za bezmála jednu miliardu korun.

„Práce na přepravě a instalaci takto velkého zařízení je zapotřebí vždy velmi pečlivě naplánovat. Samotná modernizace kyseliny sírové je rozložena do samostatných etap a její dokončení je plánováno na přelom roku 2025 a 2026,“ říká Piotr Kearney, pověřený jednatel pro Spolanu.

Výměník byl dovezen do neratovického výrobního závodu v polovině ledna z německého Hamburku jako nadměrný náklad. Jeho přeprava na více než 600 km cestě vyžadovala vzhledem k jeho rozměrům zvláštní podmínky pro transport, které zahrnovaly jízdu v přesně stanovených koridorech a časech, aby nebyla omezena plynulost dopravy.

Mohutné zařízení je specifické také svými rozměry. Instalovaný výměník s více než deseti metry na délku a takřka čtyřmi metry na výšku, bylo pro usazení na své konečné místo, odkud bude dále sloužit pro provoz jednotky výroby kyseliny sírové, nutné vyzdvihnout speciálními jeřáby. S celkovou hmotností 62 tun se jedná o jedno z nejmohutnějších částí zařízení, které se bude ve Spolaně v rámci modernizace výroby kyseliny sírové instalovat. V další fázi projektu v průběhu března byla instalována další zařízení jako ekonomizér, pec či čtyřicetitunový parní superohřívač. Investice v celkové hodnotě jedné miliardy korun splňuje politiku udržitelného investování, které se řídí environmentálními, sociálními a správními kritérii (ESG).

Kyselina sírová se používá v procesu těžby a zpracování některých rud a nerostů, při výrobě autobaterií nebo během úpravy některých povrchů leptáním. Dále se používá také při průmyslovém čištění a své místo má i v laboratořích coby důležitá laboratorní chemikálie. Ve Spolaně se koncentrovaná kyselina sírová používá k výrobě kaprolaktamu. Tento produkt je nezbytný pro výrobu silonu, nylonu či perlonu a při následném použití zejména v textilním a oděvním průmyslu. Pro svou pružnost se uplatňuje například při výrobě sportovního oblečení, ale i dalších sportovních potřeb pro vodní sporty, zimní sporty či vysokohorskou turistiku a horolezectví.

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává téměř 6 000 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Spolana-Instalace-vymeniku-1.jpg
Spolana-Instalace-vymeniku-2.jpg
Spolana-Instalace-vymeniku-3.jpg
Spolana-Instalace-vymeniku-4.jpgKontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz

​​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL