Jste zde: Home/  Zodpovědná firma/  Staráme se o sokoly
Velikost textu:  A AA
Staráme se o sokoly
​Samička sokola stěhovavého se usadila ve Spolaně již v roce 2015, teprve v roce 2019 si však přivedla partnera a společně vyvedli první mládě. Pár se uhnízdil na osmdesátimetrovém komínu bývalé čistírny exhalací i loni a dočkal se dvou mláďat. Od místních dětí dostala jména Spolanka a Komínek.

Od roku 2011 spolupracujeme se sdružením 
ALKA Wildlife a společně sledujeme sokoly stěhovavé v našich výrobních areálech, kde mají ideální podmínky pro život: klid a dostatek potravy. V současné době jsou dvě hnízdní budky umístěny na komínech teplárny a etylenové jednotky v Chemparku Záluží, další na komíně rafinérie v Kralupech nad Vltavou a poslední na komíně ve Spolaně Neratovice. Doposud se u nás narodilo již 30 mláďat.
 

Sokol stěhovavý se dožívá až dvaceti let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život. S maximální rychlostí při střemhlavém letu přes 350 km/h je pravděpodobně nejrychlejším živočichem na Zemi. Sokol je na českém území tradičním ptačím druhem. Populace tohoto predátora lovícího holuby, kachny a další menší ptáky a netopýry byla nejsilnější ve 40. a 50. letech minulého století, kdy na území tehdejšího Československa hnízdilo až šedesát párů. Z české krajiny sokoli vymizeli v 70. letech kvůli nadměrnému používání pesticidů v zemědělství. Opětovně se začali objevovat na konci 80. let. Na přelomu tisíciletí v Česku hnízdilo již zhruba dvacet párů. Dnes díky přísné ochraně žije na našem území zhruba sto párů sokola stěhovavého. 


ONLINE VYSÍLÁNÍ

V neratovické Spolaně si letos sokoli udělali ze zaměstnanců „dobrý den“. Poprvé totiž hnízdí v budce na koloně v druhé části areálu, tedy mimo hledáček kamery. „Doufám, že se dočkáme mláďat, byť mimo záběry kamery. Každopádně by se malí sokoli mohli sem tam ukázat i v budce s kamerou, až se začnou učit létat,“ komentuje ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife.

 

UDÁLOSTI 2021

 

      ·   Na konci března sokoli zahnízdili v jiné části areálu Spolany, mimo záběry kamery.

     ·    6. dubna - Samice vzorně zahřívá vajíčka. Kolik mláďat se narodí, zatím netušíme.

     ·    Samec se snaží lovit po okolí a kontrolovat samici v budce.

   ·   21. května - proběhlo kroužkování 3 mláďat (samečků) sokola stěhovavého v budce na koloně (mimo záběry kamery)

​​​
 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL