Jste zde: spolana.cz > CS/  Odpovědná firma/  Staráme se o sokoly
Velikost textu:  A AA
Staráme se o sokoly
​Samička sokola stěhovavého se usadila ve Spolaně již v roce 2015, teprve v roce 2019 si však přivedla partnera a společně vyvedli první mládě. Pár se uhnízdil na osmdesátimetrovém komínu bývalé čistírny exhalací v roce 2020 a dočkal se dvou mláďat. Od místních dětí dostala jména Spolanka a Komínek. V roce 2021 se sokoli uhnízdili v hnízdní budce v jiné části areálu a společně vyvedli tři sokolí kluky.

Od roku 2011 spolupracujeme se sdružením 
ALKA Wildlife a společně sledujeme sokoly stěhovavé v našich výrobních areálech, kde mají ideální podmínky pro život: klid a dostatek potravy. V současné době jsou dvě hnízdní budky umístěny na komínech teplárny a etylenové jednotky v Chemparku Záluží, další na komíně rafinérie v Kralupech nad Vltavou a poslední na komíně ve Spolaně Neratovice. Doposud se u nás narodilo již 30 mláďat.
 

Sokol stěhovavý se dožívá až dvaceti let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život. S maximální rychlostí při střemhlavém letu přes 350 km/h je pravděpodobně nejrychlejším živočichem na Zemi. Sokol je na českém území tradičním ptačím druhem. Populace tohoto predátora lovícího holuby, kachny a další menší ptáky a netopýry byla nejsilnější ve 40. a 50. letech minulého století, kdy na území tehdejšího Československa hnízdilo až šedesát párů. Z české krajiny sokoli vymizeli v 70. letech kvůli nadměrnému používání pesticidů v zemědělství. Opětovně se začali objevovat na konci 80. let. Na přelomu tisíciletí v Česku hnízdilo již zhruba dvacet párů. Dnes díky přísné ochraně žije na našem území zhruba sto párů sokola stěhovavého. 


ONLINE VYSÍLÁNÍ

Sokoli hnízdí v budce na komíně bývalé čističky exhalací v nevýrobní části areálu Spolany. Ve čtvrtek 23. března 2022 sokolí samička snesla první vajíčko.

 

UDÁLOSTI 2022

 

      ·   Na konci února - sokoli zahnízdili v nevýrobní části areálu Spolany na komíně čistírny 

                                       exhalací a jsou tedy opět v hledáčku kamery.

       

                                  

    

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
​ ​
Pro přehrání videa je třeba udělit marketingový souhlas.Udělit marketingový souhlas.

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL