Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Semináře pro děti na Neratovicku mají za cíl vysvětlit jim vliv chemie na životní prostředí
Velikost textu:  A AA
Semináře pro děti na Neratovicku mají za cíl vysvětlit jim vliv chemie na životní prostředí

20-12-2015  

​Neratovice, 20. prosinec 2015 – Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou (ECK) za podpory Spolany připravilo výukový program na téma „Chemie a životní prostředí“ s cílem seznámit školáky a studenty především na Neratovicku s vlivem chemické výroby i konkrétních výrobků na životní prostředí. V prosinci 2015 byly realizovány první tři semináře, kterých se zúčastnilo celkem 76 žáků a žákyň.

Lektorky ekocentra zavítaly s programem „Chemie a životní prostředí“ nejprve do ZŠ Ing. M. Plesingera-Božinova v Neratovicích. V úterý 1. prosince proběhl seminář pro třídu 8. B učitelky Lenky Vítkové a ve středu 2. prosince se zúčastnili semináře žáci 9. třídy. Během programu se žáci dozvěděli, kde je v dnešní době chemie zapotřebí, do jakých oborů lidské činnosti pronikly výrobky chemického průmyslu, co umožnily a jaké výhody lidstvu přinesly. Žáci se zamýšleli i nad nevýhodami chemického průmyslu a některých výrobků, jež mají negativní dopad na životní prostředí. Důležitou součástí semináře byla informativní část o tom, jak správně s produkty chemického průmyslu zacházet, aby se předešlo poškození životního prostředí, která byla doplněna praktickou ukázkou. Program je zaměřený především na výrobky, které vyrábí Spolana a jejich následné využití. Žáci se nejvíce zajímali o výrobky, které se z produktů Spolany vyrábějí, ale také o vliv podniku na ovzduší či vodu v Labi. Jejich pozornosti neušel ani výklad o provedené analýze ryb v Labi a o tom, že se ryby z Labe dají bezpečně konzumovat.


Ve čtvrtek 3. prosince se uskutečnil 3. seminář na téma „Chemie a životní prostředí“, a to na Gymnáziu Františka Palackého v Neratovicích pro třídu 2. A, kde vyučuje chemii učitelka Gabriela Fišerová. I zde se žáci aktivně zapojili do programu, který jim formou diskuse rozšířil povědomí o výhodách i rizicích spojených s výrobou, užíváním i likvidací produktů chemické výroby. Semináře se zúčastnili také zástupci Spolany, Miroslav Kulík a Zuzana Komárková ze sektoru kvality a životního prostředí, kteří zodpovídali dotazy žáků ohledně likvidace starých ekologických zátěží a vlivu této společnosti na životní prostředí.


Během semináře se lektorky ekocentra snaží s dětmi co nejvíce komunikovat, ať už formou otázek a odpovědí, nebo formou různých aktivit. Účastníci semináře mají možnost si prohlédnout na vlastní oči produkty společnosti. i některé výrobky, které se z těchto produktů vyrábějí v různých zpracovatelských firmách. Oblíbenou aktivitou je vyplňování křížovky s tajenkou, výpočet správného dávkování síranu amonného pro účely ochrany rostlin v zemědělství nebo poznávání léčivých látek v rostlinách. V budoucnu by chtěla Spolana v seminářích ve spolupráci s ECK pokračovat.

Kontakt:
Jitka Němečková
manažerka komunikace
SPOLANA, a.s.
jitka.nemeckova@unipetrol.cz
tel.: +420 731 193 191

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL