Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Zarybňování řeky Labe pokračuje. Děti společně s rybáři vysadili do řeky půl tuny ryb
Velikost textu:  A AA
Zarybňování řeky Labe pokračuje. Děti společně s rybáři vysadili do řeky půl tuny ryb

02-11-2022  

Třeťáci a páťáci ze základní školy Libiš společně s rybáři vypustili do řeky Labe v Neratovicích dalších 500 kilogramů ryb. Akci pořádá už devátým rokem neratovická společnost Spolana, která je součástí rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol. Vysazováním se podnik podílí na rozšiřování rybí populace v řece, a pomáhá tak zlepšovat její ekosystém. Vedle Spolany a Českého rybářského svazu se projektu účastní také Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou. Projekt si současně klade za cíl vzbudit u dětí ze základních škol zájem o životní prostředí. Díky tomuto ekologickému programu organizátoři doposud vypustili do Labe celkem 8 tun ryb v hodnotě přibližně 530 tisíc korun.

 

„Ryby vysazujeme dvakrát ročně v Neratovicích v těsné blízkosti areálu Spolana ve spolupráci s místním rybářským svazem a ekologickým centrem. Pozitivním ukazatelem čistoty vody v okolí je jejich dobrá kondice i stav tamní rybí populace," popisuje Miroslav Falta, jednatel Spolany, a pokračuje: Dlouhodobě se zapojujeme do péče o životní prostředí i skrze projekty společenské odpovědnosti, kterými jsou například chov včel medonosných v našem výrobním areálu, podpora hnízdění sokolů stěhovavých nebo právě zarybňování řeky Labe.“

 

„Na akci jsme pozvali žáky třetí a páté třídy, protože je důležité, aby už i oni získávali povědomí o odpovědném chování k životnímu prostředí. Připravili jsme pro ně spoustu naučně-zábavných aktivit, například kvíz na téma Ryby a vše, co se týká vody,“ komentuje lektorka Ekologického centra Kralupy nad Vltavou Hana Matějková. „My bychom tímto chtěli Spolaně moc poděkovat za pozvání. Děti jsou z celé akce nadšené, mají možnost strávit celé dopoledne v přírodě a seznámit se s druhy ryb,“ uvádí učitel Základní školy v Libiši Stanislav Mathaus.

 

Rybáři společně s žáky libišské základní školy oživili podzimní vody řeky Labe o známé druhy ryb. Nechyběl mezi nimi okoun říční, amur bílý nebo kapr obecný. Tyto druhy ryb vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí. Díky zástupcům rybářského svazu tak měly děti možnost dozvědět se o mnoha druzích ryb celou řadu zajímavých informací.

 

Spolana je vedle zarybňování Labe a chovu včel také aktivní v podpoře ohroženého sokola stěhovavého. Ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o sokoly od roku 2015. Celkem se zde vylíhlo již pět mláďat. Vliv výroby ve společnosti Spolana na životní prostředí se v posledních letech výrazně snížil. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a na Slovensku. V Česku je ORLEN Benzina s počtem 427 stanic největším řetězcem, na Slovensku s 24 stanicemi od roku 2019 nejrychleji rostoucím řetězcem. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává více než 4 800 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz


Spolana-ryby-Labe-1.jpg

Spolana-ryby-Labe-2.jpg

Spolana-ryby-Labe-3.jpg

Spolana-ryby-Labe-5.jpg


« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL