Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Ve Spolaně Neratovice chovají včely, výbornou kvalitu medu potvrdily laboratorní testy
Velikost textu:  A AA
Ve Spolaně Neratovice chovají včely, výbornou kvalitu medu potvrdily laboratorní testy

15-08-2018  

Neratovice, 15. srpna 2018 – Spolana Neratovice, tradiční petrochemický výrobce patřící do skupiny Unipetrol, začala ve svém areálu chovat včely. Ve spolupráci s místními nadšenci ze Svazu českých včelařů instalovala v místech původní výroby čokolády a sacharinu tři úly s roji včel medonosných. Vysokou kvalitu a výbornou chuť stočeného medu nedávno potvrdila akreditovaná laboratoř Výzkumného ústavu včelařského.
O kvalitě životního prostředí uvnitř a okolo našeho areálu koluje řada mýtů a pověr, které mají svůj původ v padesátých a šedesátých letech minulého století, kdy se v tehdejším Československu při průmyslové a zemědělské výrobě na životní prostředí moc nehledělo. Dnes je ale situace zcela jiná. Dnešní Spolana s přehledem splňuje všechny emisní limity a vliv její výroby na okolí je minimální,“ řekl Miroslav Falta, místopředseda představenstva společnosti Spolana, a dodal: „Do modernizace areálu a ochrany životního prostředí každoročně investujeme desítky milionů Kč.“
S nápadem chovat včely přišli včelaři z místní včelařské organizace. Nápad poté podpořilo i vedení závodu. „Řekli jsme si, že když v okolí našeho závodu zdárně prospívá řada rostlinných i živočišných druhů, tak proč nezkusit chov včel,“ vysvětlil Miroslav Falta. Na jaře letošního roku došlo k instalaci tří včelích úlů, které zapůjčil předseda místního svazu včelařů v Libiši. Ten se také o včely ve Spolaně ve spolupráci s jejími zaměstnanci stará a vyrobený med stáčí.
Kvalitu medu ze Spolany Neratovice potvrdila akreditovaná laboratoř Výzkumného ústavu včelařského. „Květový med ze Spolany Neratovice nejen splnil všechny požadavky na kvalitu, ale také jej hodnotíme vysoko z hlediska stránky senzorické, neboli chuťové,“ řekl Ing. Dalibor Titěra, CSc., jednatel a současně vedoucí výzkumu a zkušební laboratoře Výzkumného ústavu včelařského, a dodal: „Trend opětovného sbližování průmyslu a přírody nás velmi těší. Rádi bychom, aby příklad Spolany následovaly i další průmyslové závody.“
 „V příštím roce chceme počet úlů rozšířit. Do velkovýroby medu se ale pouštět nehodláme. Naše výrobní zaměření je přece jen trochu jiné. Vyrobený med se stane vhodným dárkem pro firemní partnery a pracovní návštěvy,“ uzavřel s úsměvem Miroslav Falta.
Spolana je v podpoře okolního životního prostředí velmi aktivní. Ve spolupráci s neratovickou organizací Českého rybářského svazu již čtvrtým rokem vysazují do Labe různé druhy ryb (např. kapry, štiky nebo candáty) a ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o sokola stěhovavého pravidelně hnízdícího v areálu Spolany. Nyní na seznam podporovaných druhů tohoto chemického závodu přibyly také včely.
Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je i vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.
 
SPOLANA a.s. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou Unipetrol. Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 404 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 122 miliard Kč a zaměstnává více než 4 600 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
 
Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL