Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Včelaři ze Spolany společně s dětmi ze základní školy stočili 60 kg medu
Velikost textu:  A AA
Včelaři ze Spolany společně s dětmi ze základní školy stočili 60 kg medu

26-06-2023  

Včelaři působící ve Spolaně mohou oslavit letošní sezónu s úsměvem na tváři. Díky hojné úrodě a plodné práci včel se podařilo stočit na 60 kg medu. Do pravidelného stáčení medu se zapojily také děti z místní základní školy. Těm včelaři ukázali postupy, které je při stáčení medu potřeba dodržet a zároveň dětem představovali zajímavosti z chovu včel.

„Jsem velmi nadšena. Děti měly z celé události veliký zážitek. Běžně se člověk se stáčením medu naživo obvykle nesetká. Dříve nám o včelaření vyprávěla jedna naše žákyně, která má dědu včelaře, a teď jsme to viděli i prakticky a měli jsme tedy takovou výuku prvouky přímo v přírodě. Za příležitost ukázání dětem postupů, jak se med stáčí a zásad, které včelaři musí dodržovat, jsme velmi rádi a věřím, že všichni si odnesli mnoho nových poznatků,“ uvedla Jana Reisingerová, učitelka dětí ze Základní školy T. Stolzové z Kostelce nad Labem.

Úspěch letošního roku je důkazem zdravého ekosystému včelstev a příznivých podmínek pro jejich život a rozmnožování ve výrobním areálu Spolany Neratovice. Včelaři dbají na ekologický přístup a dodržování tradičních včelařských postupů, což se promítá do vynikající chuti a blahodárných účinků medu. Med z této oblasti má výjimečnou chuť a vůni díky bohatému kvetení okolních luk a zahrad. V minulých letech Spolana získala ocenění za vynikající kvalitu medu, což je další důkaz jeho kvality. Včelaři, kteří spolupracují se Spolanou, se mohou pyšnit skvělým výsledkem a nadšeně očekávají další sezónu.

"Máme obrovskou radost z letošní úrody stočeného medu v nepoužívaném areálu Spolany. Pro včelaře je to velká odměna za jejich práci a zároveň důkaz, že naše snaha o podporu včelstev a udržitelného včelařství přináší vynikající výsledky," uvedl Piotr Kearney, jednatel společnosti Spolana.

Společnost Spolana pokračuje ve svém závazku k ochraně životního prostředí a podporuje spolu s včelařstvím v nevyužívaných prostorách výrobního areálu také další projekty. Spolana za pomoci dětí z místních základních škol dvakrát ročně vypouští ryby do řeky Labe nebo podporuje hnízdění kriticky ohrožených sokolů stěhovavých, kteří na jednom z komínů v areálu pravidelně hnízdí.

Spolana je v podpoře okolního životního prostředí velmi aktivní. Ve spolupráci s neratovickou organizací Českého rybářského svazu pravidelně vysazuje do Labe různé druhy ryb (např. kapry, štiky nebo candáty) a ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o sokola stěhovavého pravidelně hnízdícího v areálu Spolany. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je i vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a síť ORLEN na Slovensku a v Maďarsku ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává téměř 6 000 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.


20230626-TZ_Spolana-Medobrani-1.jpg

20230626-TZ_Spolana-Medobrani-2.jpg 

20230626-TZ_Spolana-Medobrani-3.jpg

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL