Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Včelaři ve Spolaně se těší z velké úrody, medu stočili víc než loni
Velikost textu:  A AA
Včelaři ve Spolaně se těší z velké úrody, medu stočili víc než loni

19-07-2022  

Na 80 kilogramů květového medu stočili včelaři z úlů umístěných v areálu Spolany. Úroda je větší než loni. Spolanský med plní nejen všechny normy dle odborných testů Výzkumného ústavu včelařského, ale pravidelně získává zlatou medaili nejvyšší kvality v soutěži Český med. Současně je jeho kvalita spolehlivým ukazatelem čistoty životního prostředí v areálu a jeho okolí. Projekt chovu včel medonosných funguje v tamním podniku už pátým rokem. Letošnímu medobraní přihlíželi žáci ZŠ Kostelec nad Labem, a zažili tak netradiční formu výuky. Zkušení včelaři jim předvedli celý proces od sběru medu až po finální stáčení produktu do sklenic.

Medobraní ve Spolaně je zlatým hřebem celého ročního snažení místních včelařů. Z úlů se odebírají rámky se zásobou medu, následuje samotné vytáčení v medometu a stáčení produktu do sklenic. „Úspěšný chov včel dokazuje, že se životní prostředí v chemickém závodu Spolany každým rokem zlepšuje. Potvrzuje to i fakt, že květový med z Polabí každoročně vyhrává zlatou medaili v soutěži Český med. Doufám, že letos tomu nebude jinak, výsledky se ale dozvíme až na podzim. Význam včel nespočívá pouze v produkci medu a dalších látek. Včely zabezpečují opylení kulturních plodin i volně rostoucí vegetace a kvalita medu vypovídá o kvalitě životního prostředí jak v areálu, tak i v nejbližším okolí,“ komentuje pozitivní dopady chovu včel jednatel Spolany Miroslav Falta, a dodává, že sklenice s medem společnost využívá především jako pozornost pro firemní partery a pracovní návštěvy.

V okolí neratovické Spolany se díky toku řeky Labe nachází rozmanitá fauna a flóra. Myšlenka chovu včel medonosných v místech původní výroby čokolády a sacharinu se tak v roce 2018 rychle uchytla. „Nyní se staráme o 10 včelstev a letošní snůška byla oproti loňskému roku výrazně lepší – vegetaci v okolí včelích úlů svědčí pěkné a slunečné počasí. Stočili jsme více než 80 kilogramů medu, a to jen z části včelstev, tedy o 20 kilogramů více než loni,“ pochvaluje si Lukáš Karlík, vedoucí energetiky a vodního hospodářství ve Spolaně a nadšený včelař v jedné osobě.

Každý rok se medobraní účastní i děti z okolních základních škol. Letos společnost pozvala žáky ZŠ Kostelec nad Labem a snažila se jim předat informace o životním prostředí formou nevšedního zážitku. Děti měly možnost malovat barvičkami na nástavky, ze kterých poté včelař sestaví úl. Program pro žáky si kromě včelařů připravilo i Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou. „Děti si vyrobily masku včelí královny nebo si také mohly zkusit správně poskládat jednotlivé části včelího těla. Nechyběla ani výroba tzv. zápichů a svíček ze včelího vosku. Za odměnu si děti odnesly pracovní sešity s tématikou ze života včel,“ uzavírá vedoucí Ekologického centra Martina Černá.  

ORLEN-Unipetrol-Spolana-medobrani-1.jpg
ORLEN-Unipetrol-Spolana-medobrani-2.jpg
ORLEN-Unipetrol-Spolana-medobrani-3.jpg
​​

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a na Slovensku. V Česku je ORLEN Benzina s počtem 424 stanic největším řetězcem, na Slovensku s 23 stanicemi od roku 2019 nejrychleji rostoucím řetězcem. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává téměř 5 000 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL