Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Spolana začne prodávat granulovaný síran amonný, do nové technologie investovala 140 milionů Kč
Velikost textu:  A AA
Spolana začne prodávat granulovaný síran amonný, do nové technologie investovala 140 milionů Kč

18-12-2017  

Nový produkt nese obchodní označení Spolsan® G a doplňuje stávající, krystalickou formu tohoto hnojiva, kterou Spolana nabízí pod jménem Spolsan® S. Nový produkt Spolsan® G je určen pro široké použití v zemědělství. Hodí se jak pro zahrádkáře, tak pro použití ve velkoobjemové zemědělské výrobě. Spolana hodlá v příštím roce vyrobit 77 tisíc tun tohoto produktu. Do nové technologie letos investovala 140 milionů Kč.
„Vracíme se na trh s hnojivem určeným k přímému použití. Jde o první krok v rozvoji produktové škály vícesložkových hnojiv na bázi síranu amonného. Současně tímto krokem nejen rozšiřujeme své produktové portfolio, ale zvyšujeme také své exportní schopnosti,“ vysvětlil Karel Pavlíček, generální ředitel Spolany.
 
Spolana, která je od roku 2016 součástí skupiny Unipetrol, tímto krokem rozšiřuje své portfolio agrochemických výrobků. V petrochemickém segmentu vyrábí či prodává anorganické sloučeniny a další chemické výrobky, kterými jsou hydroxid sodný, kapalný chlór, kyselina chlorovodíková, chlornan sodný. Spolana je také jediným výrobcem PVC a kaprolaktamu v České republice. Kaprolaktam je základní surovinou například pro výrobu polyamidových vláken. Ta se pro svou pružnost uplatňují zejména při výrobě sportovního oblečení a potřeb pro vodní sporty, zimní sporty či vysokohorskou turistiku a horolezectví.
 
Spolana pro výrobu nového produktu využila bývalou výrobnu technického klihu. „Hala prošla důkladnou sanací a vnitřní rekonstrukcí. Modernizovaný areál splňuje všechny parametry moderní chemické výroby, která je maximálně šetrná vůči životnímu prostředí. A protože jsme obdrželi rozhodnutí o povolení zkušebního provozu od stavebního úřadu v Neratovicích, můžeme spustit výrobu,“ konstatoval Karel Pavlíček.
 
Unipetrol po převzetí Spolany mohutně investuje do modernizace a ekologizace výrobního areálu. „Plníme veškeré emisní limity a do ochrany životního prostředí každoročně investujeme desítky milionů Kč,“ zdůraznil Karel Pavlíček a dodal: „Na konci listopadu jsme ukončili výrobu chlóru pomocí amalgámové elektrolýzy, čímž došlo k úplnému ukončení používání rtuti. V příštím roce zahájíme stavbu nového plynového energetického bloku, kterým v roce 2019 nahradíme stávající hnědouhelný. Tímto opatřením dále snížíme dopady naší výrobní činnosti na životní prostředí.“
 
Spolana je aktivní v podpoře okolního životního prostředí. Ve spolupráci s neratovickou organizací Českého rybářského svazu již čtvrtým rokem vypouští do Labe mladé kapry a ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o pár sokola stěhovavého hnízdícího v areálu Spolany. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.
 
SPOLANA a.s. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také hydroxid sodný, síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou Unipetrol.
 
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v České republice. Zaměřuje se především na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v na českém i středoevropském trhu. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu a zaměstnává více než 4 500 lidí.
 
Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL