Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Spolana obhájila ekologickou certifikaci
Velikost textu:  A AA
Spolana obhájila ekologickou certifikaci

12-10-2018  

Spolana obhájila ekologickou certifikaci

Neratovice, 12. října 2018 – Spolana, tradiční petrochemický výrobce patřící do skupiny Unipetrol a jediný výrobce PVC a kaprolaktamu v České republice, obhájila v uplynulých dnech již podeváté celosvětovou environmentální certifikaci Responsible Care.
Spolana opět obhájila celosvětovou certifikaci nazvanou Odpovědné podnikání v chemii (Responsible Care). „Ochrana životního prostředí a zodpovědný přístup je jednou z našich hlavních priorit. Do programu jsme se přihlásili již v roce 1994. Závazky vyplývající z účasti v tomto programu se neustále zvyšují a my jsme rádi, že i letos jsme v jejich plnění obstáli. Zprávu z účasti v tomto programu navíc každoročně projednáváme se zástupci odborných organizací a místními i regionálními samosprávami,“ řekl Miroslav Falta, místopředseda představenstva společnosti Spolana, a dodal: „Do modernizace závodu a ochrany životního prostředí každoročně investujeme desítky milionů Kč.“
Program Responsible Care je dobrovolná celosvětová iniciativa chemického průmyslu zaměřená na podporu jeho udržitelného rozvoje zvyšováním bezpečnosti chemických zařízení, výroby, distribuce a používání chemických produktů a neustálým zlepšováním ochrany zdraví lidí, pracovního a životního prostředí. Zvláštní zřetel je kladen také havarijní připravenost a informační otevřenost. Do iniciativy, která je koordinována Mezinárodní radou chemického průmyslu (ICCA) a Evropskou radou chemického průmyslu (Cefic) ve spolupráci s Evropskou federací distributorů chemických látek (FECC), je zapojeno přes 50 zemí. Českou verzí iniciativy je od roku 1994 program s názvem Odpovědné podnikání v chemii spadající pod Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. Koordinátorem programu je Svaz chemického průmyslu České republiky.
Spolana je aktivní nejen v ochraně ale také v podpoře životního prostředí. Ve spolupráci s neratovickou organizací Českého rybářského svazu již čtvrtým rokem vysazuje do Labe různé druhy ryb (např. kapry, štiky nebo candáty) a ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o sokola stěhovavého pravidelně hnízdícího v areálu Spolany. Nyní na seznam podporovaných druhů tohoto chemického závodu přibyly také včely. Ve spolupráci se Svazem českých včelařů byly v areálu chemičky, v místech původní výroby čokolády a sacharinu, instalovány tři úly s roji včel medonosných. Vysokou kvalitu a výbornou chuť stočeného medu nedávno potvrdila akreditovaná laboratoř Výzkumného ústavu včelařského.
Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.
 
SPOLANA a.s. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou Unipetrol. Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 404 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 122 miliard Kč a zaměstnává více než 4 600 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
 
Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL