Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Sokoli ve Spolaně již obhlíží hnízdní budku. Námluvy se odehrají na přelomu února a března
Velikost textu:  A AA
Sokoli ve Spolaně již obhlíží hnízdní budku. Námluvy se odehrají na přelomu února a března

19-01-2022  

V neratovické Spolaně kamery zachytily sokola stěhovavého, jak si obhlíží nový příbytek. Zatím není jasné, zda v něm zahnízdí. Sokoli se v chemickém podniku vyskytují od roku 2018 a loni poprvé hnízdili v budce na koloně v druhé části areálu, tudíž mimo hledáček kamery. Vystrnadili odsud předchozí nájemníky – poštolky. Původní budku si tak pro sebe vyhlídli holubi, dokud si sameček sokola nepřilétl zjednat nápravu. Ani letos tak o dramata nouze nebude. Hnízdění bude možné sledovat online na www.starameseosokoly.cz.

„Hnízdění sokolů, tedy období od námluv až po vyvedení mladých, začíná na konci února. Do té doby žije sokolí pár svým obvyklým tempem: letá po okolí, loví potravu a odpočívá. Když se vylíhnou mláďata, následují dva měsíce ustavičné péče, aby mohla v červenci opustit hnízdo a vydat se do světa. Zejména samičky bývají velké cestovatelky. Sokoly narozené v Česku jsme zaznamenali v Německu, Francii nebo třeba na severu Španělska. Poté čeká rodiče zasloužený odpočinek až do období dalších námluv,“ shrnuje koloběh života sokola stěhovavého ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife. Hnízdění sokolích párů bude možné i letos sledovat online na adrese www.starameseosokoly.cz.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožený druh a v České republice se vyskytuje jen přibližně 120 párů. Jelikož si tento dravec hnízdo sám nestaví, nejčastěji ho najdeme ve skalách, nebo překvapivě v průmyslových areálech. Vybírá si vysoko položená místa, kde bude mít dobrý rozhled, klid a dostatek potravy. Ve Spolaně se již vylíhlo 6 mláďat a celkem se na komínech skupiny ORLEN Unipetrol od roku 2011 vylíhlo 40 sokolíků.

01_sokol.png

02_sokol.png

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina ORLEN s počtem 421 stanic největším řetězcem. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává více než 4 800 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL