Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Plánované cvičení HZS Spolana
Velikost textu:  A AA
Plánované cvičení HZS Spolana

06-10-2021  

Dnes, tj. 6. října proběhne plánované cvičení, respektive  poskytnutí podpory a asistence ze strany HZS Spolana v průběhu experimentu Vysoké školy báňské (fakulty bezpečnostního inženýrství). Bude se jednat o provedení experimentu zahrnujícího 4 zkoušky požáru osobního motorového vozidla  přepravujícího tlakové propan-butanové láhve používané v domácnosti (s náplní 10 kg a 2 kg) v prostoru výcvikového polygonu HZS Spolana na pravém břehu Labe. Tento experiment bude doprovázen akustickým i kouřovým efektem. Omlouváme se za možné nepříjemnosti. Nehrozí nebezpečí ohrožení zdraví obyvatel přilehlých obcí.

​Jedná se o výzkumný projekt studentů doktorského studia na téma „Tepelné namáhání propan-butanových láhví v simulovaném požáru osobního automobilu“. Součástí projektu bylo provedení experimentu jehož součástí jsou zkoušky požáru osobního automobilu přepravujícího tlakové propan-butanové láhve používané v domácnosti (2 kg a 10 kg).
 
V rámci experimentu bude sledován časový průběh události, budou měřeny teploty uvnitř vozidla i na tlakových lahvích a také bude sledována hustota tepelného toku v okolí vozidla. Průběh experimentu bude zaznamenán kamerou s vysokou rychlostí záznamu a dronů, které budou snímat tepelné hodnoty v místě požáru.
 
Data získána v rámci experimentu poslouží jednak v rámci hodnocení rizik spojených s přepravou propan-butanových tlakových lahví pro osobní potřebu v domácnosti v osobním automobilu, jednak pro hodnocení rizik pro příslušníky HZS zasahujících při takovém požáru nebo dopravní nehodě.
 
Spolana k tomuto experimentu poskytla zázemí a samotné prostory výcvikového polygonu II. na pravém břehu Labe. Tohoto experimentu se také zúčastní​ složky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Prahy.

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL