Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Novou zásahovou plošinu za 17 milionů korun budou hasiči ze Spolany využívat i při zásazích mimo areál firmy
Velikost textu:  A AA
Novou zásahovou plošinu za 17 milionů korun budou hasiči ze Spolany využívat i při zásazích mimo areál firmy

16-06-2021  

Hasičský záchranný sbor chemického závodu Spolana disponuje novou plošinou v hodnotě 17 milionů korun. Vozidlo na podvozku Scania P440 s nástavbou Bronto F42RPX Sky lift má dosah do výšky 42 metrů a umožňuje přímé hašení z koše. Plošina je vybavena transportním systémem pro nosítka standardně používaná u Zdravotní záchranné služby, bez nutnosti další manipulace se zraněnou osobou. Nadstandardní výbavou koše je dálkově ovládaná termokamera pro zjišťování skrytých ohnisek požáru. Původní plošina sloužila hasičům od 90. let. Hasiči každoročně vyjíždějí k několika desítkám zásahů, asistencí a planých poplachů uvnitř i vně podniku, ve kterém pracuje přes 700 lidí. Celková investice do obnovy hasičské techniky dosáhla v posledních dvou letech částky téměř 36 milionů korun.

„Hasičská plošina na podvozku typu Scania s nástavbou Bronto nahradí třicet let starý stroj, který nám odvedl dobrou službu. Výměnu vozového parku provádíme v rámci modernizace techniky hasičského záchranného sboru Spolany již druhým rokem. Loni jsme ho rozšířili o dvě velkokapacitní cisternové automobilové stříkačky značky Scania. Investice do obnovy naší hasičské techniky tak dosáhly v roce 2020 částky 18,5 milionu korun, letos pak dalších 17 milionů,“ uvedl na slavnostním předání techniky jednatel Spolany Piotr Kearney. Zvedací plošina Bronto F42RPX je vybavena třídílným teleskopickým a kloubovým ramenem, které jsou vysoce flexibilní a umožnují zásah ve výšce 42 metrů, horizontální dosah je pak přes 23 metrů.

Při výjezdu mimo chemický areál pomáhají podnikoví hasiči Spolany zejména při požárech a záchraně osob v Mělnickém regionu, ale vzhledem k zařazení jednotky do integrovaného záchranného systému je nasazení hasičů a techniky možné kdekoliv na území celé České republiky. „Věřím, že hasiči s novou hasičskou technikou maximalizují své možnosti akceschopnosti při obtížně přístupných požárech ve výškách, a to nejen v areálu Spolany, ale i v rámci regionu a případně na území celé České republiky. Budu velmi rád, když tato nová plošina bude fungovat stejně spolehlivě jako náš hasičský sbor ve Spolaně,“ dodal Piotr Kearney.

„Stávající hasičská plošina Tatra T815 je již za horizontem dnešních standardů techniky u profesionálních jednotek HZS. Proto jsme se rozhodli pro nákup nové. Nyní máme k dispozici 11 zásahových vozidel a hasičskou plošinu Bronto. Pořízením techniky jsme zlepšili naši flexibilitu zejména v době, kdy je nutné zajistit bezpečnost jednotlivých provozů při požárně nebezpečných pracích, a také v případě požárů a záchrany osob ve výškách,“ říká Martin Tomi, velitel Hasičského záchranného sboru Spolana. Jen loni vyjeli hasiči k 17 požárům, 30 únikům nebezpečných látek, 15 záchranám osob a zvířat. Realizovali 299 technických pomocí a 436 asistencí při požárně nebezpečných pracích. V 17 případech vyjížděli k planému poplachu.

 01 Novou zásahovou plošinu za 17 milionů korun budou hasiči ze Spolany využívat i při zásazích mimo areál.jpg

02 Novou zásahovou plošinu za 17 milionů korun budou hasiči ze Spolany využívat i při zásazích mimo areál.jpg

03 Novou zásahovou plošinu za 17 milionů korun budou hasiči ze Spolany využívat i při zásazích mimo areál.jpg

04 Novou zásahovou plošinu za 17 milionů korun budou hasiči ze Spolany využívat i při zásazích mimo areál.jpg


05 Novou zásahovou plošinu za 17 milionů korun budou hasiči ze Spolany využívat i při zásazích mimo areál.jpg

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina ORLEN s počtem 420 stanic největším řetězcem, na Slovensku s 20 stanicemi od roku 2019 nejrychleji rostoucím řetězcem. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává více než 4 800 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

 

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

 ​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL