Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Mladí talenti soutěžili ve Slaném ve finále soutěže Výzva pro chemika
Velikost textu:  A AA
Mladí talenti soutěžili ve Slaném ve finále soutěže Výzva pro chemika

15-06-2023  

Již šestý ročník soutěže Výzva pro chemika, kterou pravidelně pořádá společnost Spolana ve spolupráci se základními školami v regionu, se konal 6. června na gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném. Do finále se probojovali žáci ZŠ a gymnázia T. G. Masaryka z České Kamenice, ZŠ Ing. M. Plesingera-Božinova a ZŠ 28. října 1157 z Neratovic, ZŠ Háje ze Slaného a Střediska volného času Radovánek v Plzni. První místo obhájil tým eXperti ze SVČ Radovánek. Motivací k vítězství byly hodnotné ceny, ale také granty na vybavení chemické laboratoře vítězné školy. Cílem soutěže Výzva pro chemika je zatraktivnit mládeži obor chemie hravou a zábavnou formou.

„Chemie je v dnešním světě jeden z nejdůležitějších vědních oborů. Jsme rádi, že můžeme touto poutavou formou žáky namotivovat k jejímu studiu.“ řekl Milan Dundr, Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném a spoluorganizátor soutěže.

V letošním klání se na prvním místě umístil tým, který soutěžil pod názvem eXperti z plzeňské SVČ Radovánek. Vítězové si ze soutěže odnesli tablety a další hodnotné výhry. Oceněna byla i jejich škola, která obdržela dárkový šek na vybavení chemické laboratoře v hodnotě 20 tisíc korun. Na druhém místě se umístil tým Zlaťáci ze ZŠ Neratovice. Týmy, které obsadily stříbrné a bronzové místo, se mohly těšit výhře drobné elektroniky udělenému šeku v hodnotě 15 a 10 tisíc korun na vybavení školní chemické laboratoře.

"Máme obrovskou radost z nadšení a úsilí všech soutěžících v letošním ročníku soutěže. Je skvělé vidět, jak se mladí lidé zajímají o chemii a dokážou tak brilantně aplikovat své znalosti. Týmy z Plzně a Neratovic si zaslouží naše upřímné blahopřání k jejich vítězství," uvedl Piotr Kearney, jednatel společnosti Spolana, která soutěž organizovala.

Soutěž Výzva pro chemika je organizována společností Spolana ve snaze podpořit zájem a talent mladých studentů o chemii a její aplikace. Týmy žáků základních a středních škol ze středočeského kraje se utkávají v řešení různých chemických úkolů a předvádějí své znalosti a dovednosti.

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a síť ORLEN na Slovensku a v Maďarsku ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává téměř 6 000 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

20230615-TZ_Spolana-Vyzva-pro-chemika-1.jpg
20230615-TZ_Spolana-Vyzva-pro-chemika-2.jpg

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL