Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Mimořádné hasičské cvičení prověřilo hasiče a přineslo cenná vědecká data
Velikost textu:  A AA
Mimořádné hasičské cvičení prověřilo hasiče a přineslo cenná vědecká data

06-05-2016  

m_IMG_9604.jpgNeratovice, 29. dubna  - Během mimořádného hasičského cvičení, které probíhalo v rámci areálu Spolany ve dnech od 26. do 28. dubna 2016, odborníci získali data z měření intenzity odhořívání hořlavých kapalin na vodní ploše, hasiči si mohli na „ vlastní kůži“ vyzkoušet jak se účinně chránit proti účinkům tepla u těchto druhů požáru a natrénovat účinné způsoby zásahu. Občané také mohou být zase o něco klidnější.


Přizvaní vědci z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, Fakulty bezpečnostního inženýrství, se zaměřili především na měření intenzity vyzařovaného tepla a jejich účinku na vybrané druhy materiálů. V různých vzdálenostech od ohně rozmístili senzory pro měření, výsledky se budou zpracovávat pro další využití v požární ochraně. Získaná data mohou sloužit například pro výrobce ochranných zásahových oděvů a ostatních ochranných prostředků, které hasiči standardně používají při hašení požárů. Výsledky měření mohou být díky přesnějším hodnotám využity třeba při výpočtech, kde mohou nahradit dosavadní odhadované hodnoty z dob, kdy tato technika neexistovala nebo nebyla k dispozici,“ vysvětluje Martin Tomi, vedoucí útvaru a velitel jednotky HZS Spolany.


m_IMG_9464.jpgTřídenního cvičení se zúčastnilo přibližně 400 členů profesionálních i dobrovolných hasičských sborů převážně z HZS hl. města Prahy, Spolany, Synthosu a dalších.  „Bez praktického cvičení hasiči nezískají potřebnou zkušenost, která je nesmírně cenná v okamžiku zásahu,“ říká Martin Tomi. „Děkuji za celou Spolanu také obyvatelům okolních obcí za pochopení a vstřícnost.  Jsem moc rád, že i oni chápou, že cvičení není samoúčelné a že to děláme zejména pro ně, abychom byli schopni v případě, že dojde k mimořádné události obdobného charakteru, jaký jsme zde cvičili, efektivně zasáhnout a ochránit je,“ dodává Martin Tomi.

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL