Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Děti ze základní školy v Libiši vysadily do Labe přes čtyři sta kilo nových ryb
Velikost textu:  A AA
Děti ze základní školy v Libiši vysadily do Labe přes čtyři sta kilo nových ryb

25-04-2018  

Odolné druhy ryb, především lína obecného, amura bílého a kapra obecného, dodala oblastní organizace Českého rybářského svazu v Neratovicích. Vysazení ryb zorganizovala a financovala Spolana, která patří do rafinérské a petrochemické skupiny Unipetrol. Na vysazování ryb do Labe Spolana spolupracuje s rybáři pátým rokem. Společně vypustili již přes dva tisíce kilogramů ryb.
„Letos vysazujeme ryby do řeky Labe hned dvakrát. Na jarní výsadbu, kterou jsme realizovali v Neratovicích u železničního mostu, navážeme v listopadu podzimní akcí. Letos jsme do spolupráce zapojili také kralupské ekocentrum, které přizvalo děti ze základní školy v Libiši. Naše pomoc přírodě tak byla umocněna účastí zhruba padesátky dětí, které si z akce odnesou příjemný zážitek i zajímavou zkušenost,“ uvádí Jacek Aliński, předseda představenstva společnosti Spolana.  
Všechny vysazené ryby jsou typické pro daný charakter říčního toku. Kapr obecný, lín obecný a amur bílý vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí. „Vzhledem k velikosti, které v Labi dorůstají, jsou tyto druhy zároveň cenným úlovkem zejména pro mladé začínající sportovní rybáře,“ vysvětluje Jiří Chrdle, jednatel místní organizace Českého rybářského svazu, a dodává: „Naše revíry hojně navštěvují kormoráni, kteří způsobují velké škody na rybí obsádce zejména na toku řeky Labe.“ Navzdory tomu je Český rybářský svaz připraven nevzdat snahy o udržení rybí populace a pravidelným zarybňováním stav ryb v Labi doplňuje. Svůj podíl na tom má i Spolana. O čistotě vody v okolí výrobního areálu svědčí opakované rybářské závody i pravidelný monitoring stavu a kondice tamní rybí populace.
Skupina Unipetrol spolupracuje s místními rybáři také na Mostecku, kde od roku 2010 bylo vypuštěno do vod Ústeckého kraje, především do řeky Bíliny, přes pět tisíc kilogramů ryb. Spolana ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará také o pár sokola stěhovavého hnízdícího v areálu Spolany. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.
SPOLANA a.s. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou Unipetrol. Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 404 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 122 miliard Kč a zaměstnává více než 4 600 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
 
Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL