Dla niedowidzącychRozmiar tekstu:AAA
Spolana obhájila zlatou medaili v soutěži Český med

14-10-2019  

Tradiční chemický výrobce Spolana, patřící do skupiny Unipetrol, začal v loňském roce ve svém areálu chovat včely. Chov včel medonosných se letos rozrostl z původních tří na pět včelstev. Vysokou kvalitu a výbornou chuť stočeného medu potvrdila i letos akreditovaná laboratoř Výzkumného ústavu včelařského, která každoročně pořádá soutěž Český med. V této soutěži Spolana získala v roce 2018 zlatou medaili a v letošním roce ji obhájila.
Do letošního ročníku soutěže Český med bylo přihlášeno 360 vzorků medu od včelařů z celé republiky, 260 vzorků bylo oceněno zlatou a 55 stříbrnou medailí. U přihlášených medů byly hodnoceny fyzikální i chemické vlastnosti, včetně etikety, vůně, chuti a celkového estetického dojmu. „Med květový z Polabí ze Spolany přesvědčil odbornou porotu po všech stránkách a za maximální počet 100 bodů obdržel zlatou medaili. Již dříve jsme dělali na zakázku neratovického podniku důkladné rozbory květového medu, a to s výbornými výsledky ve všech sledovaných kritériích. Vynikající kvalita medu ze Spolany Neratovice je spolehlivým ukazatelem čistoty životního prostředí v areálu podniku a jeho okolí,“ řekl Ing. Dalibor Titěra, CSc., jednatel a současně vedoucí výzkumu a zkušební laboratoře Výzkumného ústavu včelařského, který je organizátorem soutěže Český med roku.
„S nápadem chovat v areálu Spolany včely přišli včelaři z místní včelařské organizace. Řekli jsme si, že když v okolí našeho závodu zdárně prospívá řada rostlinných i živočišných druhů, tak proč nezkusit chov včel,“ vysvětlil Miroslav Falta, místopředseda představenstva společnosti Spolana.
„V loňském roce jsme pořídili tři včelstva a během prvního stáčení jsme získali 80 kilogramů medu,“ řekl Lukáš Karlík, vedoucí energetiky a vodního hospodářství Spolana Neratovice, který se o včely stará společně s dalšími nadšenci z řad zaměstnanců. „Letošní rok vysoké rojivosti jsme využili k rozšíření na stávajících pět úlů. Včelstva se nám rychle rozvíjí, ale je to na úkor snůšky. Výnos medu byl proto slabší než ten loňský, ale jde nám především o život našich včel a těm se daří,“ uvedl Lukáš Karlík po historicky druhém stáčení medu ve Spolaně.
Spolana je v podpoře okolního životního prostředí velmi aktivní. Ve spolupráci s neratovickou organizací Českého rybářského svazu a Kralupským ekologickým centrem již pátým rokem vysazuje do Labe různé druhy ryb (např. kapry, štiky nebo candáty) a ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o sokoly stěhovavé pravidelně hnízdící v areálu Spolany. Loni na seznam podporovaných druhů tohoto chemického závodu přibyly také včely.
Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je pak vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.
 
SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou Unipetrol.
 
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina s počtem 413 stanic největším řetězcem. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 130 miliard Kč a zaměstnává více než 4 800 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
 
Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN