Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Vzdělávací soutěž Výzva pro chemika ovládali studenti z České Lípy
Velikost textu:  A AA
Vzdělávací soutěž Výzva pro chemika ovládali studenti z České Lípy

28-06-2024  

V sedmém ročníku talentové soutěže Výzva pro chemika zvítězil tým studentů z Gymnázia Česká Lípa. Cílem naučné soutěže, kterou pořádá společnost Spolana společně s HZS Středočeského kraje, Gymnáziem Václava Třebízského ve Slaném a Nadací ORLEN Unipetrol, je zatraktivnit mládeži obor chemie hravou a zábavnou formou. Při soutěži si žáci a studenti vyzkoušeli kromě řešení praktických úloh z oboru chemie také hašení benzínové vany v protipožárních oděvech či záchranu osoby v hasičském polygonu Spolany. Mimo předvedení svého talentu v oboru byly studentům motivací k dosažení co nejlepších výsledků také hodnotné ceny a granty na vybavení chemické laboratoře pro jejich školy, které poskytla Nadace ORLEN Unipetrol.

V letošním ročníku talentové soutěže mezi nadanými studenty v oboru chemie se na prvním místě umístil tým s názvem Žlutá ponorka z gymnázia z České Lípy. Odměnou za jejich vítězství je tablet pro každého člena výherního týmu, batoh, penál a další propagační předměty. Ocenění získala také škola, ze které studenti vítězného týmu pochází. Gymnázium Česká Lípa díky svým studentům vyslaným do soutěže získala vybavení dle vlastního výběru do školy v hodnotě 20 000 korun.

„Z velké píle studentů v letošním soutěžním klání máme velkou radost a gratulujeme k výhře vítěznému týmu z České Lípy. Obor chemie je mimořádně pestrý, zajímavý a především důležitý. Pro jeho správnou aplikaci je potřeba mnoho znalostí, proto moc rádi vidíme, že mladí studenti mají v tomto oboru veliký talent,“ řekl Piotr Kearney, jednatel společnosti Spolana, která studentskou soutěž Výzva pro chemika pravidelně organizuje.

Na druhém místě se umístil tým Dusíci ze ZŠ Žižkov z Kutné Hory a odnesl si pro svoji školu na vybavení 15 000 korun. Tým Gama ze ZŠ Háje ze Slaného, který obsadil třetí místo si na vybavení do školy odnesl 10 000 korun.

„Studenti vítězného týmu se sice dokázali prosadit mezi velmi kvalitní konkurencí dalších soutěžících týmů, ale dalším týmům patří nemenší uznání za jejich píli a předvedené výkony. Obor chemie je jeden z nejdůležitějších oborů současnosti, který se neustále vyvíjí. Soutěže jako je Výzva pro chemika jsou skvělou motivací pro mladou generaci k dalšímu studiu tohoto perspektivního oboru,“ říká Milan Dundr, ředitel Gymnázia Václava Třebízského Slaný, spoluorganizátor soutěže.

Soutěž mezi žáky ze základních škol a středoškolskými studenty středočeského kraje nazvaná „Výzva pro chemika“ je pravidelně organizována společností Spolana ve snaze podpořit zájem a motivaci ke studiu chemie a její aplikace mezi mladými studenty. V soutěži se týmy utkávají v řešení různých chemických úkolů a předvádějí své znalosti a dovednosti.

01_Vyzva-pro-chemika-2024_Studenti-experimentuji.jpg

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává více než 6 000 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největší energetickou firmou ve střední Evropě.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz


« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL