Jste zde: spolana.cz > CS/  MÉDIA/  Aktuality/  Spolana získala zlatou medaili v soutěži Český med. Obhájila ji již počtvrté v řadě
Velikost textu:  A AA
Spolana získala zlatou medaili v soutěži Český med. Obhájila ji již počtvrté v řadě

22-11-2021  

Tradiční chemický výrobce Spolana, který patří do rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, chová ve svém výrobní areálu včely již od roku 2018. Vysokou kvalitu a výbornou chuť stočeného medu potvrdila i letos akreditovaná laboratoř Výzkumného ústavu včelařského, organizátor každoroční soutěže Český med. V ní již počtvrté za sebou získala Spolana zlatou medaili. Že se včelám v Polabí letos hojně dařilo, dokazuje i množství medu, kterého včelaři stočili na 90 kilogramů.

V okolí neratovické Spolany se díky toku řeky Labe nachází rozmanitá fauna a flóra. Myšlenka chovu včel medonosných v místech původní výroby čokolády a sacharinu se tak v roce 2018 rychle uchytla. Význam včel však nespočívá pouze v produkci medu, jak upozorňuje jednatel Spolany Miroslav Falta: „Včely pomáhají monitorovat kvalitu životního prostředí a zabezpečují opylení kulturních plodin i volně rostoucí vegetace uvnitř našeho závodu i v jeho okolí. Velmi nás proto těší, že Spolanský med plní všechny normy dle odborných testů Výzkumného ústavu včelařského a že ho již počtvrté za sebou zdobí zlatá medaile ze soutěže Český med.“

Do letošního ročníku soutěže Český med bylo přihlášeno 149 vzorků medu od včelařů z celé republiky, 113 vzorků bylo oceněno zlatou a 9 stříbrnou medailí. U přihlášených medů byly hodnoceny fyzikální a chemické vlastnosti, správnost etikety a celkový estetický dojem balení.  

„Med květový z Polabí ze Spolany přesvědčil odbornou porotu po všech stránkách a za maximální počet 100 bodů obdržel zlatou medaili. Pro neratovický podnik jsme také již dříve realizovali důkladné rozbory květového medu, a to s výbornými výsledky ve všech sledovaných kritériích. Vynikající kvalita medu ze Spolany Neratovice opakovaně dokresluje ostatní ukazatele čistoty životního prostředí v areálu podniku a jeho okolí,“ uvádí Dalibor Titěra, jednatel a současně vedoucí výzkumu a zkušební laboratoře Výzkumného ústavu včelařského, který je organizátorem soutěže Český med.

Ve Spolaně chovají osm včelstev a letošní snůška byla oproti loňskému roku lepší. Vegetaci v okolí včelích úlů svědčí slunečné počasí a díky vydařené sezoně včelaři stočili 90 kilogramů medu. Spolanského medobraní se zúčastnili i žáci tamní základní školy, kteří si prošli celý proces od sběru až po finální stáčení produktu do sklenic.

Spolana je v podpoře okolního životního prostředí velmi aktivní. Ve spolupráci s neratovickou organizací Českého rybářského svazu a Kralupským ekologickým centrem již devátým rokem zarybňuje řeku Labe a ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o sokoly stěhovavé pravidelně hnízdící v areálu Spolany. Vliv výroby ve společnosti Spolana na životní prostředí se v posledních letech výrazně snížil. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.

Aktivní podporu životního prostředí dokládá i ocenění Byznysu pro společnost. Skupina ORLEN Unipetrol, do které Spolana patří, získala v roce 2021 první místo v soutěži TOP Odpovědná firma v kategorii životní prostředí. Uspěla s projektem chemické recyklace plastů, která slouží k jejich opětovnému využití založenému na principech cirkulární ekonomiky.

01 Spolanský med.jpg

02 Medobraní ve Spolaně.jpg 03 Sběr medu ve Spolaně.jpg

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou ORLEN Unipetrol. Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina ORLEN s počtem 421 stanic největším řetězcem, na Slovensku s 20 stanicemi od roku 2019 nejrychleji rostoucím řetězcem. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává více než 4 800 lidí. ORLEN Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

 

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz

 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL