Jste zde: Home/  MÉDIA/  Aktuality/  Kralupy a Neratovice se dočkaly vzácných sokolích mláďat
Velikost textu:  A AA
Kralupy a Neratovice se dočkaly vzácných sokolích mláďat

10-05-2021  

Rafinérie ORLEN Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou a výrobní areál Spolany Neratovice žijí radostnou novinou.​ V hnízdních budkách se tu vylíhlo celkem pět mláďat kriticky ohroženého sokola stěhovavého. Na komíně v Kralupech se nachází i nově nainstalovaná online kamera, díky které můžou diváci dění v budce pravidelně sledovat na webu starameseosokoly.cz. ORLEN Unipetrol spolupracuje na projektu hnízdění sokolů se sdružením ALKA Wildlife od roku 2011. Díky tomuto partnerství se v průmyslových areálech skupiny doposud vylíhlo 37 ptáků. V České republice se přitom vyskytuje jen 110 párů.

Sokol stěhovavý je jedním z mála druhů, který v naší krajině v minulém století zcela vyhynul, ale dokázal se úspěšně vrátit. Proto je každý přírůstek ceněn. Hnízdění sokolů v průmyslových areálech bývá co do počtu vyvedených mláďat velmi úspěšné, jelikož zde dravci mají dostatek klidu a potravy. „Na komíně v Kralupech nad Vltavou sokoli zahnízdili v březnu a nyní vyvedli dvě mláďata. Držíme sokolím rodičům palce a těšíme se, že letos uvidíme mláďata růst v přímém přenosu díky nově instalované kameře. Podle zpráv ornitologů vyvedl mladé i sokolí pár v neratovické Spolaně, který nechal bez povšimnutí hnízdní budku vybavenou kamerou a usídlil se v jiné budce, ze které vystrnadil poštolky,“ říká Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol, a dodává, že sokoli se na svá hnízdiště pravidelně vrací a kralupský komín není výjimkou.

V neratovické Spolaně letos zaměstnanci naistalovali do budky na komíně rovněž online kameru. Sokoli se ale rozhodli zahnízdit v budce na koloně v druhé části areálu, tedy mimo hledáček kamery. Nyní se jim vylíhla dvě mláďata, která ornitologové příští týden okroužkují. „Pouhým okem sokoly rozlišit nedokážeme, ale díky kroužkům je rozeznáme. Když mláďata dostanou kroužek, je to jako číslo našeho občanského průkazu. Poté na fotopasti nebo dalekohledem přesně zjistíme, o kterého sokola jde,“ upřesňuje ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife. Původní domov na spolanském komíně však prázdný nezůstal. Noví nájemníci na sebe nenechali dlouho čekat, a tak návštěvníci webu starameseosokoly.cz mohou sledovat i hnízdění holubí rodiny.

Sokol stěhovavý se dožívá až 20 let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život. S maximální rychlostí při střemhlavém letu přes 350 km/h je pravděpodobně nejrychlejším živočichem na Zemi. Sokol stěhovavý je na českém území tradičním ptačím druhem. Populace tohoto predátora lovícího holuby, kachny, další menší ptáky a netopýry byla nejsilnější ve 40. a 50. letech minulého století, kdy se na území tehdejšího Československa hnízdilo minimálně 60 párů. Z české krajiny sokoli vymizeli v 70. letech minulého století kvůli nadměrnému používání pesticidů v zemědělství. Opětovně se začali objevovat na konci 80. let. Na přelomu tisíciletí v Česku hnízdilo již zhruba 20 párů. Dnes díky přísné ochraně žije na našem území zhruba 110 párů sokolů stěhovavých.

Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku. V Česku Benzina ORLEN provozuje 420 stanic a je největším řetězcem. Na Slovensku je Benzina ORLEN od svého vstupu v roce 2019 jedním z nejrychleji rostoucích řetězců a v současnosti má ve své síti již 20 stanic. Skupina ORLEN Unipetrol patří mezi největší firmy v České republice a zaměstnává více než 4 800 lidí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina ORLEN Unipetrol je aktivní v oblasti společenské odpovědnosti. Svou pozornost věnuje iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, email: pavel.kaidl@unipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL