Jste zde: Home/  MÉDIA/  Aktuality/  Hasiči z neratovické Spolany rozšířili techniku, kterou často využívají i při zásazích mimo areál
Velikost textu:  A AA
Hasiči z neratovické Spolany rozšířili techniku, kterou často využívají i při zásazích mimo areál

15-05-2020  

​Hasičský záchranný sbor chemického závodu Spolana Neratovice rozšiřuje svůj vozový park o dvě nové velkokapacitní cisternové automobilové stříkačky značky Scania s označením CAS 60 o objemu nádrží - voda 9 500 litrů a pěnidlo 1 000 litrů. Jedno z vozidel je vybaveno speciálním vysokotlakým zařízením „One Seven“, které vytváří tzv. suchou pěnu. Výkon čerpadel každého vozidla je 6 000 litrů vody za minutu na volný výtok. Celková investice dosáhla výše 18,5 milionu korun. V loňském roce vyjeli hasiči k několika desítkám zásahů, asistencí a planých poplachů uvnitř i vně chemického parku, ve kterém pracuje přes 700 lidí.

Stávající dvě vozidla CAS 40, která jsou u hasičského záchranného sboru Spolana Neratovice v užívání od roku 1984 a 1986, jsou již za horizontem dnešních standardů techniky u profesionálních jednotek HZS. Proto  jsme se rozhodli obnovit náš vozový park. Nyní máme k dispozici 11 zásahových vozidel. Nové CAS 60 po řádném  otestování nahradí stávající CAS 40, které budou dále sloužit u jednotek Sboru dobrovolných hasičů – jednu cisternu CAS 40 věnuje Spolana jednotce Sboru dobrovolných hasičů Libiš a druhá CAS 40 bude prodána v aukci dalším zájemcům z řad Sboru dobrovolných hasičů obcí. Pořízením dvou nových aut jsme zlepšili naši flexibilitu zejména v době, kdy je nutné zajistit bezpečnost jednotlivých provozů při požárně nebezpečných pracích,“ říká Martin Tomi, velitel Hasičského záchranného sboru Spolana.

S novými vozy budou hasiči zasahovat při řešení mimořádných událostí v podniku, asistovat při údržbě technologií výrobních jednotek a podílet se na zásazích vně areálu v rámci Požárního poplachového plánu Středočeského kraje, protože je jednotka HZS Spolana zařazena do integrovaného záchranného systému. „Loni jsme vyjeli k 7 požárům a 20 únikům nebezpečných látek, osmnáctkrát jsme zachraňovali osoby a zvířata. Realizovali jsme 600 technických pomocí a 469 asistencí při požárně nebezpečných pracích. V 61 případech jsme vyjížděli k planému poplachu,“ vypočítává Martin Tomi. 
„Při výjezdu mimo chemický areál pomáhají podnikoví hasiči Spolany zejména při požárech a záchraně osob v Mělnickém regionu, ale vzhledem k zařazení naší jednotky do integrovaného záchranného systému České republiky je nasazení našich hasičů a techniky možné kdekoliv na území celého státu,“ uzavírá Martin Tomi.
 
SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou Unipetrol. Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina v České republice a na Slovensku, která je s počtem 418 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila 129 miliard Kč a zaměstnává více než 4 700 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
 
Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL