Dla niedowidzącychRozmiar tekstu:AAA
Děti ze základní školy v Neratovicích vypustily do Labe 425 kilo ryb

27-05-2019  

Neratovice, 22. května 2019 – Přesně 425 kg rybích násad vypustili začátkem května do řeky Labe žáci dvou čtvrtých tříd ze Základní školy 28. října v Neratovicích. Odolné původní druhy ryb, především lína obecného, amura bílého, štiku obecnou, sumce velkého, okouna říčního a kapra obecného, dodala oblastní organizace Českého rybářského svazu v Neratovicích. Vysazení ryb zorganizovala a financovala Spolana, která patří do rafinérské a petrochemické skupiny Unipetrol. Na vysazování ryb do Labe Spolana spolupracuje s rybáři šestým rokem. Společně vypustili již přes 2,5 tisíce kilogramů ryb.
„Také letos vysazujeme ryby do řeky Labe dvakrát. Na jarní výsadbu v Neratovicích u železničního mostu navážeme v říjnu podzimní akcí. Letos se již druhým rokem zapojily lektorky z Ekologického centra Kralupy, které si pro děti připravily soutěže s ekologickou tématikou. Zhruba padesátka dětí si z akce odnesla velký zážitek umocněný tím, že to pro některé z nich bylo vůbec první setkání s živou rybou,“ uvádí Miroslav Falta, jednatel společnosti Spolana.  
Rybáři s dětmi oživily jarní vody řeky Labe o různé druhy ryb, jako jako je lín obecný, amur bílý, štika obecná, sumec velký a kapr obecný. Tyto druhy ryb vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí. „Vzhledem k velikosti, které ryby v Labi dorůstají, jsou tyto druhy zároveň cenným úlovkem zejména pro mladé začínající sportovní rybáře. Každoročně na Labi pořádáme rybářské závody, o které je tradičně velký zájem,“ vysvětluje Vladislav Náhlovský, předseda místní organizace Českého rybářského svazu, a dodává: „Naše revíry hojně navštěvují kormoráni, kteří způsobují velké škody na rybí obsádce zejména na toku řeky Labe.“ Navzdory tomu je Český rybářský svaz připraven nevzdat snahy o udržení rybí populace a pravidelným zarybňováním stav ryb v Labi doplňuje. Svůj podíl na tom má i Spolana. O čistotě vody v okolí výrobního areálu svědčí opakované rybářské závody i monitoring stavu a kondice tamní rybí populace.
„Pozvání jsme rádi přijali. Děti tak měly možnost si z blízka prohlédnout rozšířené druhy ryb a dozvědět se od rybářů různé zajímavosti z jejich života. Díky atrakcím, které připravily kolegyně z Ekologického centra Kralupy, si děti procvičily a rozšířily své znalosti o životním prostředí okolo nás a jeho ochraně,“ říká Alena Bartová, učitelka ze Základní školy v ulici 28. října z Neratovic.
Skupina Unipetrol spolupracuje s místními rybáři také v Ústeckém kraji, kde vysazují ryby již od roku 2010. Společně vypustili do řeky Bíliny více než 7 tun ryb v hodnotě 650 tisíc Kč. Spolana ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará také o pár sokola stěhovavého hnízdícího v areálu Spolany, který letos vyvedl své vůbec první mládě. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.
SPOLANA s.r.o., je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou Unipetrol.
 
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 412 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 130 miliard Kč a zaměstnává více než 4 700 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
 
Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN