Jste zde: Home/  MÉDIA/  Aktuality/  Žáci z neratovické základní školy společně s rybáři vysadili do Labe 500 kilo ryb
Velikost textu:  A AA
Žáci z neratovické základní školy společně s rybáři vysadili do Labe 500 kilo ryb

10-06-2021  

Zarybňování Labe pořádá již osmým rokem neratovická společnost Spolana, která je součástí rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol. ​Vysazování ryb do jedné z nejdelších řek u nás i v Evropě zlepšuje její ekosystém a systematicky doplňuje rybí populaci. Současně se projekt snaží u dětí ze základních škol vzbudit zájem o životní prostředí. Letos se tak vysazení 500 kilo ryb zúčastnili vedle Českého rybářského svazu a Ekologického centra Kralupy nad Vltavou také čtvrťáci z neratovické základní školy. Během dlouholeté spolupráce na tomto ekologickém programu organizátoři vypustili do Labe již 4 tuny ryb v hodnotě přibližně 300 tisíc korun.

„Labe zarybňujeme vždy na jaře a na podzim v Neratovicích v těsné blízkosti areálu Spolana. Projekt vznikl ve spolupráci s místním rybářským svazem a později se k nám připojilo ekologické centrum, které žáky základních škol zasvěcuje do tajů správného třídění odpadů a dalších důležitých aktivit,“ komentuje tradiční akci na Labi Miroslav Falta, jednatel Spolany, a dodává: „Pravidelné zarybňování je pro udržení vodního ekosystému nezbytné. Čistotu vody v okolí našeho výrobního areálu dokládají rovněž výsledky pravidelného monitoringu i oblíbené rybářské závody.“

„Vypustili jsme pět metráků ryb, kde převládal kapr obecný. Děti tu měly na ukázku červenopeřici, plotici a koi kapra. Dravé druhy ryb budeme vysazovat zase na podzim. V okolí Spolany žije spousta druhů ohrožených ptáků a obojživelníků. Lze tedy vidět, že prostředí je zdravé a svědčí přírodě,“ shrnuje akci Vladimír Náhlovský, předseda Českého rybářského svazu Neratovice. Vysazování ryb je jednou z vícero aktivit na podporu životního prostředí. Ve Spolaně se také starají o ohrožené sokoly stěhovavé sídlící přímo v areálu a chovají zde i včely, jejichž med je každoročně oceňován nejvyšší, zlatou, známkou kvality.

I přes přísná hygienická opatření přihlíželi vysazování ryb žáci čtvrté třídy neratovické základní školy. Dozvěděli se spoustu zajímavostí ze života ryb, čím se živí a jak je rozpoznat: „Je to hezká akce, zejména v této době, protože děti stráví dopoledne v přírodě a seznámí se s druhy ryb. Čekala na ně i soutěž a opékání špekáčků. Děti měly také možnost vidět rybí tobogán, což bylo vypouštění většího množství ryb pomocí rukávu přímo do řeky,“ uvádí Kateřina Chalupová, učitelka ze Základní školy Ing. M. Plesingera-Božinova z Neratovic.

Ekologické centrum se s žáky snaží probrat rozličná témata ochrany životního prostředí: „Tentokrát jsme s dětmi diskutovali třídění odpadů, které nám umožňuje recyklaci. Zopakovali jsme si barevné rozdělení kontejnerů. Dalším úkolem bylo vyplnění tajenky na různá ekologická témata. Jako odměnu za snahu a znalosti jsme pro děti připravili drobné dárečky,“ uzavírá dopoledne u Labe Monika Vaňurová, lektorka Ekologického centra Kralupy nad Vltavou.

Spolana-vysazovani_ryb_do_Labe (1).jpg

Spolana-vysazovani_ryb_do_Labe (2).jpg

Spolana-vysazovani_ryb_do_Labe (3).jpg

Spolana-vysazovani_ryb_do_Labe (4).jpg

Spolana-vysazovani_ryb_do_Labe (5).jpg

SPOLANA s.r.o. je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou Unipetrol. Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina ORLEN s počtem 420 stanic největším řetězcem, na Slovensku s 13 stanicemi od roku 2019 nejrychleji rostoucím řetězcem. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za rok 2019 utržila 129 miliard Kč a zaměstnává více než 4 800 lidí. Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

 

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

 ​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny ORLEN UNIPETROL